randevu tedavi ücreti

Kafadaki yağ kisti görsel olarak en rahatsız edenlerdendir çünkü çok göz önündedir, buna karşın en kolay çıkarılanıdır. Kafada olanlara da yağ bezesi dense de kafada yağ bezesi olmaz, kafadaki yağ içeren şişliklerdir yani yağ kistidir. Kistin içinde krem peynir gibi bir salgı vardır, bezenin içinde ise hücreler vardır yani sürülemez ezilebilir ve parçalanabilir. Aslında bunun pek önemi de yoktur çünkü ikisi de aynı şekilde tedavi edilir. Kafada yağ kisti varsa çıkarılmalıdır çünkü bunlar kendiliğinden iyileşmez ve de ilaçla kaybolmaz ve genellikle büyüme eğilimindedirler. Küçük bir oluşumu çıkarmak için 1 cm deri kesmek yeterliyken büyük bir oluşumu çıkarmak için 3-4 cm deri kesmek gerekir. Ne kadar büyük kesilirse o kadar büyük iz kalır.

Baştaki her kıl gurubunun yanında ter ve yağımsı salgı yapan salgı bezleri vardır. Bunun görevi deriyi yumuşatmak, mikroplara , toza, pisliğe karşı koruyucu bir tabaka yapmaktır. Bu salgı bezinin deliği tıkandığında içeri birikir ve bir kapsülün içinde giderek şişer.

Ameliyatı yapacak cerrah şunlara dikkat edilmeli ve uygulamalarıdır;
– Kapsülü kesin bir şekilde çıkarıldığından emin olunmalıdır, yoksa tekrarlar.
– Saçlar kesilmemelidir çünkü basit bir ameliyat için kesmeye gerek yoktur, kesilirse kişi ya tüm saçını kısaltmak zorunda kalır yada kısa bir kısımla dolaşmak zorunda kalır ki son derece rahatsız eder.
– Çıkarılabilecek en küçük cilt kesisi yapılmalıdır, bu şekilde en az iz kalır. Örneğin 3 cm lik bir kisti 1.5 cm den çıkarmak mümkündür ve 3 cm yeri tıraş etmeye de kesmeye de gerek yoktur.
– Dikiş kesiye çok yakın olmalıdır yoksa balık kılçığı şeklinde iz kalır.
– Doğru yapılan ameliyatta başarı tamdır tekrar oluşmaz.

Yağ Kisti Ameliyatı Sonrası Pansuman;
Eskiden dikiş üstüne “kelebek” adıyla bir pansuman konurdu, çok komik görünmesi hastaları rahatsız ettiği için artık uygulanmamaktadır, pansumana, kapatmaya gerek yoktur. İşlem bitimi cerrah tarafından betadinle silinmesi yeterlidir.

Yağ Kisti Ameliyatı Sonrası Saç Ne Zaman Yıkanır?
En çok sorulan sorulardandır. Pansumana benzer şekilde eskiden 1-2 hafta saçların yıkanması yada banyo yasaklanırdır. Hastalar bu sebeple kokardı ve son derece rahatsız olurdu. Çağdaş yaklaşımda ameliyatın ertesi gün normal duş alınabilir, saçlar ve dikiş bölgesi yıkanabilir, şampuanlanabilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

Yağ Kisti Ameliyatı Dikiş Ne Zaman Alınır?
Emilmeyen dikişler ile kapatıldıysa 5-10 günde alınabilir. Bu süre değişimi kesinin uzunluğu ile ilgilidir. Emilebilir dikiş konduysa alınmayabilir, kendiliğinden emilir.

Share

Yorum yapılmamış