randevu tedavi ücreti

Yağ Bezesi Nedir?
Yağ bezeleri diğer adıyla lipom cilt altında bulunan yağ tabakasında bir bölümün kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Cilt altında yağ dokusu bulunmayan kafa derisi hariç nerdeyse vücudun her yerinde oluşabilir. Kafa derisinde olanlar kist şeklindedir. Her ne kadar tedavi yöntemi aynı şekilde yapılıyor olsa da isim farklıdır. Vücuttaki yağ bezelerinin içeriği koyunların kuyruğu yapısındadır yani hamura benzer oysa kafadaki kistlerin içeriği tereyağı kıvamı ve yapısındadır.

Vücuttaki yağ bezelerinin büyüklüğü mercimek kadar olabildiği gibi insan kafasından daha büyük boyutlarda da olabilir, tabiî ki başlangıçta hepsi dokunulduğunda hissedilemeyecek kadar küçüktür ve zamanla büyür.

Yağ Bezesi Neden Olur?
Sebebi açık değildir, daha çok kişinin genetik yapısı suçlanır, bazı ailelerde sık rastlanır. Anne veya babasında çok sayıda olanların kendisinde de çok sayıda beze olabilir. Bazı ailelerde daha sık rastlanması izah edilememiştir.

Yağ bezesi Tedavisi
Tek yöntem cerrahidir, ilaçların, kremlerin yada bitkisel ürünlerin hiçbir etkisi olmaz. Cerrahi olarak kitle kapsülüyle birlikte çıkarılır. Kapsülüyle birlikte çıkarılmazsa yeniden olma ihtimali ortaya çıkar. Ameliyatta tecrübenin ve cerrahın yaklaşımı çok önemlidir. Şöyle ki; 3 cm çapında bir beze 3 cm deriyi keserek çıkarabilirsiniz ama işlemi kolay yapmak için aynı 3 cm lik bezeyi 5 cm den de çıkarabilirsiniz ancak bu konuda tecrübeli bir cerrah daha az iz kalması için belki iki kat süre uğraşır ama aynı cm çapındaki bezeyi 1.5 cm den çıkarabilir. Özellikle görünür alanlardakini alırken buna çok dikkat etmek gerekir çünkü cilt ne kadar uzun kesilirse o kadar abartılı iz kalır. Benzer şekilde kafadaki yağ kistleri yine küçük kesiyle çıkarılmalıdır ve saçlar tıraş edilmeden alınmalıdır yoksa kişi aylarca bir kısmı kısa saçlarla gezmek zorunda kalır.

Kanserleşir mi?
Kesinlikle hayır iyi huyludur ve asla kansere dönüşmez, devasa büyüklüklere ulaşsa bile kötü huylulaşmaz ancak benzer bir hastalık olan liposarkom çok benzer ve kötü huyludur. Liposarkom çok seyrek görülen ve muayeneyle büyük oranda ayırt edilebilen bir hastalıktır.

Yağ Bezesi Ameliyat Videosu
Ekli videoda izleyeceğiniz videoda yukarıda bahsedilen mantıkla işlem yapılmıştır. Çıkarılabilecek en küçük cilt kesilmiş kitle zorla doğurtulmuştur. İşlemin sonunda çıkarılan kitlenin çapı dilde yapılan kesikten çok daha büyüktür. Olabilecek en az iz ile sorun çözülmüştür.

Yağ Bezesi Tekrarlar mı?
Kapsulüyle birlikte alındıysa asla tekrarlamaz, vücudun başka yerlerinden yenileri çıkabilir. Bunu bir dişin çekilmesinin başka dişlerin çürümesine engel olmayacağına benzetebiliriz.

Yukardaki video Idea Klinik cerrahi dal merkezi tarafından hazırlanmış olup, operasyonu gerçekleştiren hekim Op. Dr. Atilla KAYA yağ bezesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/

Share

Yorum yapılmamış