randevu tedavi ücreti

Nasır diğer adıyla hiperkeratoz en sık ayaklarda ve seyrel olarak ta el parmaklarının arasında görülen bir tür deri kalınlaşmasıdır. Yapı olarak huni şeklindedir yani dışarıda 1 cm lik genişliği olan bir nasır derine indikçe 1 mm ye kadar daralır. Bunun önemi ağrı hissindedir. Dışrda 1 cm lik alana uygulanan basın derindeki 1 mm lik noktaya 100 kat basınç yapılmış gibi şiddetli ağrı yapar. Tedavide mutlaka derin plandaki nidus denilen bu nokta kesinlikle yok edilmelidir. Törpüyle yada benzer şekilde yüzeyi alındığında kısa süreli bir kısmi rahatlama olabilir ancak nidus olduğu yerde kaldığı için % 100 ihtimalle tekrar oluşur. Nidusu yok etmeyen tedavi yöntemi başarısız olur. Yürürken dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir sorundur. Özellikle ayakkabıya çarpan alan yada tabanda olanlar kişinin sosyal yaşamını engelleyecek düzeyde ağrıya sebep olabilir. Tedavisi son derece basittir. Her ne kadar nasır bandı gibi cerrahi dışı uygulamalar olsa da nasırın başlangıç noktasını yok edemeyeceği için % 100 tekrarlar yani geçici bir rahatlama sağlar. Cerrahi olarak çıkarıldığında dikiş hattının oluşturduğu gerginlik sebebiyle yine tekrar ihtimali yüksektir. Radyo frekansla nasır tedavisinde kökü net bir şekilde alındığı için tekrar etme ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Nasır Neden Olur ?
Genellikle ayakkabı vurmasından kaynaklandığı düşünülür ancak sebep ayakkabı vurması değildir. Ayakkabının bir noktasının her adımda ayağın bir yere dokunması yada aynı parmaklarla yazı yazma sonucu kalemin bir noktaya aralıklı basıncıdır. Bu basın vücudun savunma amacıyla o bölgedeki deriyi kalınlaştırmasına neden olur. Kalınlaşan deri önceleri sorun yaratmaz ama zamanla tabanında nidus denilen merkez oluşur ki bu durum hastada şikayetlere neden olur.

Nasır Tedavisi

Doktor yada ameliyat korkusu olanlar törpü, jilet veya çeşitli bantlarla geçirmeye çalışır ama sonuç mutlaka hüsrandır. Teknolojinin olmadığı kliniklerde daha çok ameliyatla alınır ancak teknolojik yöntem kullanan kliniklerde basitçe alınabilir. Radyo frekans bu amaçla son derece pratik bir cihazdır.

Videodan da görebileceğiniz gibi radyo frekansla tedavi dakikalar içerisinde tamamlanmaktadır. Ameliyat gibi dikiş ve gerginlik olmadığı için hasta işlemden hemen sonra sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Olabilecek hafif ağrı basit ağrı kesicilerle geçer. Yaranın tamamen kapanma süresi nasırın büyüklüğüne göre 2-4 haftadır ancak hasta bu dönemde banyosunu yapabilir ve ayağını yıkayabilir.

Kaynaklar:
https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-nasir-tedavisi.html
https://www.nasirtedavi.com/nasir-tedavisi/

Share

Yorum yapılmamış