randevu tedavi ücreti

Anal apselerin nedeni anüs bölgesindeki salgı bezlerinin akışı sağlayan delikte tıkanma sonucunda salgının deri altı ve kaslar arasında birikmesi ve bu birikintinin içine mikrop bulaşmasıdır. Açık adıyla peri anal apse denir. Kabız insanlarda biraz daha sık ortaya çıkar.

makat-apsesi

Makat Apsesi Nedenleri

Kesin belirlenebilen neden ortaya konamaz, kabızlarda daha sık olmakla birlikte hiç kabızlık yaşamayanlarda da görülebilir. Nedeni ne olursa olsun yaklaşım aynı şekilde olmalıdır.

Makat Apsesi Belirtileri
Hastaların neredeyse tamamı basur sanıp eczacı veya konu komşu önerisi ile ilaçlar kullanır ama ne yazık ki basur ilaçlarıyla kaybedilen zaman çok kıymetli zamanlardır ve asla yapılmaması gereken bir sorundur.

Ağrı
Her hastada mutlaka olur, şiddeti çok değişkendir ve bölgenin en şiddetli ağrısına neden olur

Şişme
Genellikle makatın bir tarafında çok şekillendirilemeyen şişlik olur, şişliğin içinde sıvı olduğu muayeneyle fark edilebilir.

Dışkı yapmada güçlük
Apsenin anal kanala yaptığı basınç tıkanma etkisi yapar

Yüksek ateş
Her hastada olmaz ama sıktır, bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vücudun tepsidir.

Kızarıklık
Apsenin olduğu bölgede kızarıklık olur yine iltihaptan ortaya çıkar.

Akıntı
Apse kendi haline patladıysa cerahat şeklinde akıntı olur

Makat Apsesi Teşhisi
Muayene sıklıkla yeterlidir, her ne kadar hastalar yanlış teşhisle yanlış ilaç alsa da bu konuda birikimli cerrah hastayı dinleyip baktığı anda teşhis edebilir. Seyrek görülen rektal apse denilen kasların arasında olduğunda anal ultrason veya MR gerekebilir. Yine seyrek olarak anoskop muayenesine ihtiyaç duyulabilir.

Anüs Apsesi Tedavisi

Genel kamu hastanelerine gidildiğinde antibiyotik verilip gönderilir ancak apsenin boşluğu antibiyotiğin ulaşamayacağı alan olması sebebiyle yeterli olmamaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan apselere benzer şekilde en kısa sürede boşaltılmalıdır.

Makat Apsesi Ameliyatı

Apsenin tespit edildiği anda boşaltılması insanlık tarihi kadar eskidir ve bekletilmemelidir. Usulüne uygun açıldığında yüksek basınç o anda düşer ve hasta derin bir “ohhh” çeker. Ağrı dramatik bir şekilde büyük oranda azalır ve sonraki günlerde tamamen geçer. Yine yoğunluğun çok fazla olduğu kamu hastanelerinde enjektörle boşaltıp gönderilebilmektedir bu da doğru bir yaklaşım değildir.

Tedavi Edilmezse
Ne yazık ki tedavi edilmezse yada geç tedavi edilirse fistül denilen hastalığa dönüşür. Fistül anüsün hemen yanında ikinci küçük bir delik olmasıdır. Boşaltma işleminden sonra akıntı devam eder ve 2 ayı geçerse fistül olduğuna karar verilir ve fistül ameliyatı yapılır.

Boşaltma işleminden sonra antibiyotik hapı başlanır, burada amaç daha çabuk iyileşmesini sağlamaktır.

Share

Yorum yapılmamış