randevu tedavi ücreti

Anal hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması makat bölgesi damarlarının dayanabileceği basınçtan daha fazla şiddetli ıkınmayla ortaya çıkar. Anüs bölgesinin en şiddetli ağrı yapan durumlarından biridir. Ağrının düzeyi oluşan şişliğin yani toplanan pıhtının büyüklüğü ile ilgilidir yani ne kadar büyükse o kadar belirgindir. Proktoloji konusunda yeterli bilgisi olmayan genel cerraha gidildiğinde % 95 ihtimalle hemoroid (basur) ya da tromboze hemoroid (boğulmuş basur) teşhisi konur. Ancak proktoloji birikimi iyi olan genel cerrahi uzmanları doğru teşhis koyarlar. Aslında ayrımı çok basittir. Şöyle ki; Hemoroid yıllar içinde olur ve şişlik başlamadan önce hastanın hemoroide bağlı şikayetleri vardır, eğer var olan hemoroidleri birden şiştiyse bu durumda tromboze hemoroid olduğuna karar verilir. Pıhtı toplanması ise saatler hatta dakikalar içinde olur. Şişlik çıkmadan önceki dönemde kişinin hiçbir sorunu olmaz yani birden ortaya çıkar.

Anal Hematom Sebepleri

– Kabızlık
– Günde 5-10 kez dışkılamayı gerektiren ishal
– Yoğun acı tüketimi
– Normal doğum ( doğum eylemi sırasında kadın ıkınmaya zorlanır)
– Ağırlık kaldırma (alışık olmayan büyüklükte ağırlık sebep olabilir seyrektir)
– Amipli dizanteri

Yukarda bahsedildiği gibi oluşum sebebi makat bölgesindeki damarların dayanabileceğinden daha yüksek basınç uygulandığında damar bir yerinden patlar. Damar içindeki kan derinin altında birikmeye başlar ve deri altındaki basınçla damar içindeki basınç eşitleninceye kadar kanama olur. Burada önemli olan kişinin ne kadar süre ıkınmaya devam ettiğidir. Buna bağlı olarak mercimek kadar küçük bir şey olabileceği gibi portakal kadar devasa boyutlarda da olabilir.

Anal Hematom Tedavisi

Tedavi seçimi hastanın beklentilerine ve şikayetinin büyüklüğüne göre yapılır. Ağrı çok fazla değilse yani kişinin sosyal yaşamını engellemiyorsa kendi haline düzelmesi beklenir. Beklenmesi halinde kendiliğinden % 100 düzelir, vücut o bölgedeki kanı alıp yeniden kan yapımında kullanmak üzere taşır. Ağrının şiddeti 3.-5. günde azalmaya başlar şişlik ise 3-4 haftada kaybolur.
Makatta şiddetli ağrı varsa kişinin sosyal yaşamını engelliyorsa, oturamıyorsa o zaman daha etkili yöntem kullanılır. Şişliğin 1-2 cm lik kısmı uyuşturulur basitçe kesilir, kesilen yerden deri altındaki pıhtı ve çürük dokular boşaltılır. Boşaltma işlemi yapıldığı anda şikayetler % 70 oranında azalır ve saatler geçtikçe daha da azalıp kaybolur. Bazen doku içindeki basınç çok artar ve cildin en zayıf noktasından kendiliğinden patlar. Patladığında içinden siyah kuş üzümü gibi phtıcıklar çıkar, birkaç gün kanar ve durur. Patladığı anda şikayetlerde azalma olur.

Anal Hematom İlaç Tedavisi

Yukarıda bahsedildiği gibi basur teşhisi konup kortos, proktolog, proktoglivenol gibi krem ve fitiller, doxium tablet, daflon tablet gibi ilaçlar yazılır ancak bunların en küçük bir yararı olmaz. Boşaltılmıoysa etkili bir ağrı kesici yanı sıra ılık su oturma banyosu şikayetlerin azalmasını sağlar. Ilık su oturma banyosu hafif yakacak sıcaklıkta olmalıdır ve gün içinde sayısız defa yapılabilir.

Korunma
Korunmanın tek yolu ilk oluşmasına neden olan şiddette ıkınmamaktır yoksa ameliyatla boşaltılsa da, kendi boşalsa da, kendiliğinden düzelse de şiddetli ıkınınca yeniden oluşmasına engel olunamaz. Tek çözüm kabızlığın engellenmesi ve çok fazla ıkınmadan dışkılamaktır.

Makatta Şişme İçin Sülük Tedavisi
Makat hastalıkları arasında sülüğün iyileşme sağladığı tek durum budur. Sülük doku içindeki pıhtıyı emerek basıncın düşmesini sağlar. Basınç düşünce kişi rahatlar. Sülüğün deldiği alanda bir süre kanama olur o da sorunsuz bir şekilde durur.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. https://www.ideaklinik.com/anal-hematom-tedavisi.html

https://www.basur-tedavisi.com/anal-hematom
https://www.ideaklinik.com.tr/anal-hematom/

Share

Yorum yapılmamış