randevu tedavi ücreti

Anal fissür Türkçe adıyla makat çatlağı makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarındandır. Görülme sıklığı hemoroidden daha azdır ve 2.sırayı alır. Bilinen en sık sebebi sert bir dışkıdır, sert bir dışkı derken burada kast edilen bir defa olmasının yeterli olacağıdır yani “genellikle kabız kalmam” demek hasta olmayacağınız anlamına gelmez.

Anal Fissür Tedavisi
Üç tedavi yöntemi vardır

1- İlaçla Çatlak Tedavisi ; İlaçla tedavi önermek için hastalık başlayalı 1-2 haftadan fazla zaman geçmemiş olmalıdır yani daha yeni başlamış olmalıdır yoksa ilacın hiçbir etkisi olmaz. Erken dönemde uygun ilaç başlanırsa vakaların % 20 kadarında tam düzelme sağlanır ancak ilk kabızlıkta tekrarlama ihtimali % 85 tir bu sebeple kesinlikle kabız kalınmamalıdır. İlaç olarak bölgesel uyuşturucu merhem ve nitrogliserinli kremler kullanılır.

2- Botoxla Çatlak Tedavisi ; Ağrının çok yoğun olduğu erken dönemde ve hastalığın müzminleştiği dönemde kullanılır yani hastalığın her döneminde kullanılabilir. Başarısı % 95 ler civarındadır yani uygulanan 100 hastadan 95 inde tam düzelme sağlar. Halk arasında en çok akla takılan soru botoxun etkisi geçince tekrarlar mı sorusudur. Bunun cevabı çok nettir anal fissür hastalıktır botoxla düzeldiğinde hasta artık hiçbir makat sorunu olmayan kişiyle aynı durumdadır. Kırışıklık gibi düşünülmemesi gerekir çünkü kırışıklık fizyolojik bir durumdur ve botoxun etkisi geçtiğinde % 100 tekrar olur. Ameliyatın başarısına yakın oranda tam iyileşme sağlar.

3- Ameliyatla tedavi ; Yan etkileri sebebiyle kullanımı giderek azalmaktadır ancak hasta isteği üzerine yapılmaktadır. Botox uygulamaya başlayan kliniklerde sıkça yapılmamaktadır.

Anal Fissür Video ;

İzleyeceğiniz videoda dikkat edebileceğiniz gibi işlem bir dakika sürmekte ve hasta aynı anda işine dönebilmektedir. Basit bir enjeksiyondan daha zor değildir. Peki işlemin kolay uygulanması dışında üstünlüğü nedir.

Botoxla Anal Fissür Tedavisinin Avantajları ;
– Bu avantajlar ameliyata kıyasladır.
– Makat kası kesilmez yani vücudun bütünlüğü korunmuş olur
– Gaz kaçırma ihtimali yoktur
– Kontrolsüz dışkı kaçırma ihtimali yoktur
– Makatta yamuklaşma olmaz
– İltihap, kanama, fistül gibi yan etkilere neden olmaz.
– Ameliyat ağrısı yaşanmaz.
– İşlem bittiği an işe dönülebilir
– Başarısı cerrahiye yakındır
– Kolay uygulanır
– Narkoz, hastane, yataklı tedavi gerekmediği için ekonomiktir

Share

Yorum yapılmamış