randevu tedavi ücreti

Makat çatlağı Latince adıyla anal fissür tedavisine 3 farklı yaklaşım vardır. Bu yaklaşım hastalığın yeni (akut) ve eski (kronik-müzmin) oluşuna göre hastayla birlikte karar verilir.

1- İlaçla tedavi
2- Botoxla tedavi
3- Cerrahi tedavi yani ameliyat
Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır, hasta bu konularda bilgilendirilir ve seçim kendisine bırakılır.

Anal Fissür Video

İzleyeceğiniz videoda iyileşmeyi engelleyen kas 1 cm lik yerden bulunarak kesilmektedir. Açık yöntemde bu işlem için 3.5-4 cm kesilerek yapılmaktadır.

1- İlaç Uygulamak; Hastanın şikayetlerinin başladığı ilk iki hafta içinde ilaç denenir % 30-40 ihtimalle tamamen düzelir ancak % 60-70 ihtimalle müzminleşir, bu durumda diğer seçenekler devreye girer. İlaç tedavisinde anestol benzeri bölgesel uyuşturucular ve nitrogliserin içeren kas gevşetici ilaçlar kullanılır.

2- Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi; Müzminleşen hastalarda tek ameliyatsız tedavi yöntemidir. 100 Ünite botox yapıldığında % 95 ihtimalle tam düzelme olur. Düzeldiğinde hayatında hiç makat sorunu yaşamamış kişi ile aynı duruma gelir. İşlem 1 dakikada tamamlanır ve hasta geldiği gibi gider. Sosyal yaşamına ara vermesi gerekmez.

Botoxun Üstünlükleri
Anestezi riski taşıyanlara narkoz riski yaşatılmaz
Hazırlık gerekmez
Uygulama acısızdır
Kalıcı gaz dışkı kaçırma ihtimali yoktur
Kanama iltihaplanma gibi sorunlar olmaz
Botoxun İstenmeyen Yönleri;
Uygulamayı bilen cerrah azdır, proktoloji uzmanları yapar
İlaç maliyeti artırır

3- Fissür Ameliyatı; L.İ.S (Lateral internal sfinkterektomi) denilen işlem yapılır. Kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir. Anüste kalıcı bir gevşeme sağlandığı için başarısı yüksektir (%99) ve yine gevşeklik kalıcı olduğu için tekrar etme ihtimali düşüktür (%1). Kapalı ve açık olarak yapılabilir. Çeşitli avantajları sebebiyle kapalı yöntem tercih edilmelidir.
Cerrahi işlemde en korkulan yan etki kalıcı gaz ve dışkı kaçırma riskidir. Farklı çalışmalarda yüzde bir ile binde bir arasında görülebilen dışkı kaçırma sorunu çok ciddi bir sosyal sorun olmaktadır. Hasta sürekli bezle dolaşmak zorunda kalabilir.
Dışkı kaçırma dışında
Kanama
İltihaplanma
Ağrı
Fistül oluşması
Apse gibi sorunlar da yaşanabilmektedir.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi; Bu amaçla üretilen ürünlerin neredeyse tamamı tıp eğitimi almamış, hayatında hiç hasta görmemiş ama gözünü para bürümüş şarlatanların ürettiği hiçbir işe yaramaz ürünlerdir ve boşa para verilmemelidir.

Share

Yorum yapılmamış